آموزشگاه فنی و حرفه ای خیام

دوره های آنلاین و حضوری با مدرک معتبر

مرکز خدمات

خدمات تخصصی روانشناسی

جان پناهی دلگرم کننده برای زمستانی که در راه است

اینروزها با وسعت گرفتنِ طوفانِ تکنولوژی و شلوغ پلوغی های کرونا، احساس ناامنیِ مضمنی که بخصوص برای سنین پایین‌تر به وجود آمده است خانواده هارا نگران می‌کند. ماجرا از آنجایی شروع شد که دنیا فهمید می‌تواند جای بسیار قشنگ‌تری باشد اگر مادر در کنار نقش مادری‌اش به عنوان مشاوری با‌حوصله و صبور در امر آموزشی که ناخواسته به گردنش افتاده است طاقت بیاورد و پدر هرچند خسته از کار بیرون از خانه، بتواند روانکاوانه و بدون عجله از تماشای رشد فرزندش حین بازی با او لذت ببرد.

روانشناسیِ خانواده جایی به اوج تجلی خود می‌رسد که خواهر و برادر درباره خواسته هایشان گفتگو کنند و خانواده بستری مناسب برای پذیرش این گفت و گوها باشد هرچند در برخی مواقع مهر تاییدی بر آنها نگذارد.

در حقیقت اولین جایی که فرزندان و دیگر اعضای خانواده می‌‎توانند برون ریزی مشکلات اولیه و سطحی را داشته باشند محیطِ دوست داشتنی و امنِ خانه است؛ مشکلات وقتی عمیق می‌شوند که در خانه گوشی برای شنیدن آنها نیست.

حالا پرسش اینجاست که روانشناسی خانواده اصلا از کجا باید آغاز شود و چگونه؟

مشاوره قبل از ازدواج؛

از فریبِ رویا تا سیلیِ واقعیت

برای آن دسته از عشاقِ دوآتیشه! فرقی نمی‌کند تفاهم در چه معنایی تعریف می‌شود. این آن‌ها هستند که معنا می‌سازند و حاضر هستند برای تکیه بر معنای خودسازه‌شان از عشق، فرهنگ چندین و چند ساله دهخدا را هم دستکاری کنند! مشاوره قبل از ازدواج چه طرف مقابل را بشناسید و چه در مراحل اولیه آشنایی باشید ضروری است؛ هرچند با وجود مشاوره‌های معتبر و مشاور کار‌درست نیز ممکن است انتخاب‌تان اشتباه از آب در بیاید اما دست کم این اجازه را بدهید که شریک زندگی‌تان بداند گفتگو و شنیده شدن از جانب شخصی بدون قضاوت، تا چه حد می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی و روابط شما موثر باشد.

مشاوره قبل از ازدواج می تواند دریچه ای باشد که با نگاهی دیگر جسم و روح شریک زندگی را واکاوی کنید؛ این نگاه چون با همراهیِ سوم شخص متدبری به عنوان مشاور است، تلفیقی هنرمندانه و روانشناسانه از منطق، صبر و عشق است. چه چیزی از این زیباتر؟!

جدای از این‌ها، مهارت انتخاب همسر، پروسه ای ماجراجویانه و جسورانه است؛ تا دل را به دریایش نزنید نمی‌توانید از درستی و نادرستی انتخاب‌تان مطمئن بشوید. از طرفی این دل به دریا زدن هم بدون حضور غریق نجات یک خطر بزرگ است. حالا هرچقدر دریای مورد نظر عمیق تر باشد و شناختنش دشوارتر، لزوم حضور نجات‌گر هم بیشتر می‌شود.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

مشاوره درمان اضطراب؛

هرچه زودتر بهتر!

چیزی که مهم است درباره اضطراب بدانیم تفاوتِ آن با استرس است. شاید نزدیکیِ نشانه‌های این دو باعث شوند بیشتر مواقع به جای همدیگر و اشتباهی شناسایی شوند. در واقع همین تفاوت‌ها باعثِ لزومِ شیوه‌های درمانیِ متفاوت هم خواهد بود.

استرس همیشه یک پله جلوتر از اضطراب قرار می‌گیرد؛ برای همین هم ما در این متن مجالِ حضور را ابتدا به استرس و سپس به اضطراب دادیم. استرس واکنشی است که در اثر ناهنجاری‌ها و فشارهای وارد شده بر روح و بدن انسان به وجود می‌آید. در پی این واکنش احساس منفی دیگری را تجربه می‌کنیم که از همان شکل است اما این احساس کلی تر و گاها بدون دلیل مشخصی است. حتی بیشتر اوقات نمی‌فهمیم اضطرابی که تجربه می‌کنیم تحت چه شرایط استرس آوری بروز کرده است.

اگر استرس در مشاوره زود هنگام، مراحل بهبودش را به درستی پشت سر بگذارد، دیگر کمتر مجالی برای رخ نمایاندن اضطراب می‌ماند. اما اگر در لحظه‌هایی از زندگی مرحله عبور از استرس را پیچاندیم طبعا احساس نگرانی‌ها، ترس‌ها و غم‌های بعدی فرصت خوبی است که به مشاوری جهت درمان اضطراب مراجعه کنیم.

مشاوره درمان اضطراب به شما این فرصت را می‌دهد که با همه احساسات بدتان رو به رو شوید در حالیکه آنهارا انکار نمی‌کنید.

حتی در برخی موارد مسائلی در گذشته شما، استرس‌زا و آزار‌دهنده بوده اما پس از مدتی کاملا حل و فصل شده‌اند، با این حال اضطراب ناشی از آن روزها شما را ناخواسته آزار می‌دهد. در این موارد برای جلوگیری از بیشتر و بیشتر شدن احساسات منفی، مشاور سعی در شناختِ آنچه در پستوهای ذهن شما لانه گزیده و قصدِ بیرون آمدن هم ندارد می‌کند و روند رویارویی و پذیرش، باعث کاهش و در نهایت قطع زنجیره اضطراب‌های‌تان می‌شود.

روانشناسیِ خانواده هرگز به معنای عدم نیاز به روانشناس نیست!

بزرگ‌ترین لطفی که می‌توانید در حق خود و دیگران بکنید این است که مانند یک روانشناس شنونده و گفتگوگر خوبی باشید.

اما هنگامی که احساس کردید مشکل از تمام این ها فراتر می‌رود و نیاز به گوش شنوای متبحر‌تری است، هیچ‌کس جای روانشناسِ متعهد را نمی‌گیرد.

کسی که بلد است در کنار شنیدن و شنیده شدن، داده‌هارا تفسیر کند و مثل یک دوست، بدون قضاوت، راهنمای شما در حل مسائل زندگی‌تان باشد.

باید به یاد داشته باشید که این روزها تکنولوژی و کتب گوناگون، بستر آموزشیِ بسیار خوبی است اما تسهیلگر اول و آخرِ این مسیر، مشاورین  و روانشناسان خانواده هستند.

مشاوره درمان اضطراب

مشاوره درمان اضطراب

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

مشاوره درمان افسردگی و کمبود انرژی در زندگی؛

وقتش رسیده محتاط باشید!

بی‌نظیر بودن همیشه به معنای کامل بودن است؟!

به من بگویید چگونه می‌توان نا‌امید ترین همسر و انسان دنیا بود؟ بله. با تلاشِ بی وقفه برای بهترین شدن و کامل بودن. دست از این مبارزه ناعادلانه برای همیشه بردارید. مشاوره درمان افسردگی دقیقا از جایی آغاز می‌شود که احساس کنید در باتلاقی از کمال‌گرایی‌های خود و دیگران گیر افتاده‌اید. اینجا دیگر مهم نیست چه نقشی دارید، مادر، پدر، فرزند و… شما در نقش ها حل شده‌اید و این آغازِ شروع دورانی است که انرژی های‌تان صرف مسیری هزارتوو می‌شود. از هر طرف که وارد شوید هزاران راه دیگر شورش می‌کند.

اگر خوش شانس باشید کسانی در کنار شما قرار دارند که یادآوری می‌کنند نیاز نیست بهترین باشی، در غیر این صورت، مشاوری متبحر می‌تواند کمبود انرژی‌های پی‌در‌پی شما را ریشه‌یابی کند و مهم‌تراز آن، ریش و قیچی را به دست خودتان بسپارد.

کاری که اغلب مشاورین انجام می‌دهند نشان دادن راهی است که می‌شناسیم اما آن را گم کرده‌ایم. پس توقع اینکه مشاور دست‌تان را بگیرد و تا انتهای مسیر همراهی‌تان کند، نداشته باشید. این دست‌ها باید از یک جایی به بعد رها شوند و خودتان هم.

با این حال مشاوره درمان انواع افسردگی و کمبود انرژی در زندگی باعث می‌شود فرصت لذت دوباره از دلخوشی‌های کوچک و بزرگ را داشته باشید؛ دلخوشی‌هایی که در بهبوهه زندگی از یاد برده‌اید.

مشاوره درمان افسردگی

مشاوره درمان افسردگی

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

مهارت‌های ده‌گانه زندگی؛

اینجا خودتان بهترین مشاور هستید!

سازمان بهداشتیِ جهانی در سال‌های اخیر تعریف بیشتر شناخته شده‌ای را از مهارت‌هایی که به عنوان یک انسان در جامعه ی عصر خود باید بیاموزیم، ارائه می‌کند.

کسب این مهارت‌ها مربوط به دوره زمانی خاصی نمی‌شود. همچنین انتهایی هم برای یادگیری‌اش وجود ندارد. در واقع مفهوم اصیل” بهترین مشاورِ خود بودن” در این فرایند کسب مهارت‌ها آغاز می شود چون شما در این مسیر تقریبا تنها هستید.

مهارت‌های ده‌گانه معمولا با عناوین زیر معرفی می‌شوند:

1- مهارت همدلی

2- مهارت تصمیم‌گیری

3- مهارت حل مسئله

4- مهارت مدیریت استرس

5- مهارت تفکر خلاقانه

6- مهارتتفکر نقادانه

7- مهارت مدیریت احساسات

8- مهارت خود‌آگاهی

9- مهارت ارتباطی

10- مهارت مدیریت رابطه

در حقیقت اگر در نه تای اول عملکردی قابل قبول داشته باشید دهمین مورد برای‌تان آبِ خوردن می‌شود.

حالا پرسش اینجا است که این مهارت‌ها چگونه باید آموخته شوند؟

همه چیز بستگی به احساس نیازِ شما دارد. روانشناس و مشاورِ خود بودن اگرچه ظاهرا ساده است اما زمانی ساده می شود که احساس کنید به یادگیری اش نیاز دارید. آن وقت همه را‌ه‌ها خود به خود جلوی چشم‌تان روشن می‌شوند. از انواع و اقسام کتاب‌ها گرفته تا سایت‌ها و وبینارهای پرورش فرزند بالنده.

البته پیشنهاد ما این است که قبل از یادگیری مهارت‌های فرزندپروری و ارتباط با شریک زندگی، بر خودِ خودِ خوب‌تان تمرکز کنید. این تمرینِ آگاهی از معجزه وجودی خودتان را دست کم نگیرید چون هیچ مادر یا پدرِ بی‌نظیری را نمی‌توان شناخت مگر از صمیم قلب به انسان بی‌نظیر بودن خودش باور داشته باشد.

تدریس مهارتهای ده گانه زندگی

تدریس مهارتهای ده گانه زندگی

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

کارگاه مهارت انتخاب همسر

مهارت انتخاب همسر، پروسه ای ماجراجویانه و جسورانه است؛ تا دل را به دریایش نزنید نمی‌توانید از درستی و نادرستی انتخاب‌تان مطمئن بشوید. از طرفی این دل به دریا زدن هم بدون حضور غریق نجات یک خطر بزرگ است. حالا هرچقدر دریای مورد نظر عمیق تر باشد و شناختنش دشوارتر، لزوم حضور نجات‌گر هم بیشتر می‌شود.

کارگاه مهارت انتخاب همسر

کارگاه مهارت انتخاب همسر

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

مهارت فرزند پروری؛

و قسم به این مهارت زمانی که همه به آن نیاز داریم!

چه مجرد باشید چه متاهل، فرزند پروری صحبتِ یک روز و دو روز برنامه ریزی نیست. یعنی اصلا هیچ چیز طبق برنامه های‌تان پیش نمی‌رود. مگر آنکه از قبل مهارت‌های زندگی، شناخت استرس و اضطراب را تجربه کرده باشید و بلد باشید از آن منجلاب با جسارت و شجاعت به درون منجلاب دیگری بپرید!

البته این صرفا شوخی روانشناسانه‌ای است که اندکی سختی های فرزند پروری را نشان‌تان بدهد. در حقیقت این پروسه زیبا و بی‌بدیل زمانی تبدیل به منجلاب می‌شود که نتوانید خود و فرزند‌تان را برای جسارتِ تجربه و انتخاب‌های آینده آماده کنید. زمانی که نتوانید بپذیرید گاهی فرزندان نمی‌توانند و این نتوانستن دلیل بر سرپوش نهادن به تمام استعداد های‌شان نیست.

در راستای شناخت مهارت‌های فرزند پروری، تا جایی که توان دارید مطالعه کنید، فیلم ببینید و بیاموزید. کلاس های آنلاین و آفلاین متعددی برای کسب مهارت از مشاورین و روانشناسان خبره در این زمینه وجود دارد که کمترین نتیجه استفاده از آن‌ها، دیرتر سپید شدن موهای تان است.

به یاد داشته باشید چیزی که اهمیت دارد صرفا پر کردن شکم فرزند و به موقع خواباندن او نیست. در بحث فرزند پروری، پرورش فرزند بالنده، شاد و آگاه به مهارت‌هایش، همچنین  آگاه به کاستی‌هایش هست که اهمیت دارد.

کارگاه مهارت فرزند پروری

کارگاه مهارت فرزند پروری

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

تست وکسلر هوش کودکان و نوجوانان از 6 سال تا 16 سال

این آزمونِ مشهور، گروه سنی 6 تا 16 سال را شامل می‌شود.

هوش آزمایی وکسلر کودکان در قالب 12 آزمون جزئی  طراحی می‌شود که شامل آزمون‌های کلامی و غیرکلامی هستند. این آزمون توسط دکتر دیوید وکسلر جهت سنجش هوش کوکان ابداع شد.

در حقیقت انچه به عنوان نتیجه آزمون اطلاق می‌شود، می‌تواند ظرفیت توانایی های ذهن کودکان را بسنجد که معمولا در جهت تبیین برخی از اختلالات یادگیری همچون نقص توجه و بیش فعالی بزرگسالان انجام می‌شود.

همچنین دانش‌آموزان تیزهوش که قابلیت های فراتراز سایرین دارند و سرعت پردازی اطلاعات در ذهن شان قابل توجه است نیز در این فرایند تشخیص داده می‌شوند.

 به طور کلی آزمون شامل اطلاعات عمومی، تکمیل تصاویر، الحاق قطعه ها، درک مطلب، حافظه عددی، توانایی استدلال و محاسبات دیگر است.

هوش آزمایی وکسلر از 6 تا 16 سال

تست هوش وکسلر کودک و نوجوان

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی
تست شخصیت کودک توسط نقاشی | آموزشگاه جوان سازی خیام

تست نقاشی جهت تشخیص روحیات کودک؛

هم تفسیر و هم تماشا

در قاموس پدر و مادر، شما اولین نماینده از افرادی هستید که جامعه کوچک کودک را ترسیم می‌کنید. بنابراین هیچکس برای او امن‌تر و آشناتر از شما نیست. اگر باتوجه به مهارت‌های فرزند پروری او را اهل گفتگو  و شنیدن متقابل بار بیاورید که چه بهتر. اما اگر برای گفتگو خیلی کوچک است یا شما در لحظاتی از روز، ناخواسته حوصله شنیدن‌شان را نداشته اید، بهتراست نیم‌نگاهی به نقاشی آن‌ها بیندازید. کودکان برای بروز احساسات‌شان از رنگ‌ها و شکل‌ها کمک می‌گیرند. اما برای تفسیر بهتر و درکِ نقاشی‌ها در جهت حل مشکل مربوط به کودک‌تان بهتر است از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید.

معمولا بعداز توضیح مسئله کودک البته نه در حضورِ خودِ او، مشاور از او می خواهد نقاشی با موضوع مشخصی را بکشد و سپس به تحلیل ارتباط آن با مسئله مورد نظر می پردازد.

در حین کشیدن نقاشی مشاور با پرسش هایی فضا را دوستانه‌تر می کند و همچنین با استفاده از پاسخ های کودک، اطلاعات قابل توجهی از سیر شخصیتیِ او به دست می‌آورد.

تست نقاشی جهت تشخیص روحیات کودک

تست نقاشی تشخیص روحیات کودک

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

درمان اختلالات یادگیری در کودکان؛

به تنهایی از پسش بر نمی‌آیید

در بسیاری از موارد، کودکانِ ما دچار اختلالات یادگیری هستند که شناخت این نوع اختلالات در وهله اول به عهده والدین است. مواردی مانند عدم تمرکز، نقص در کلام، متوجه نشدن مسائلی که سایر هم‌سن و سالانِ کودک به راحتی متوجه می‌شوند و طیف وسیعی از اختلالاتِ دیگر.

کودکان بنابر محیط و شرایط زندگی که می‌تواند شامل تغذیه ناسالم، پرورش در محیط استرس‌زا که خود باعث ایجاد ترس هایی بزرگ تراز سن و سالِ فعلیِ کودک می‌شود و رابطه عاطفی کمرنگ بین اعضای خانواده اختلالات آموزشی متفاوتی را تجربه می‌کنند.

همچنین بعضی کودکان در بدو تولد بدلیل مشکلات زنتیکی یا نشانه‌های دیگر مانندِ عدم تکلم تا سنی خاص، بی قراری‌هایی که با توجه به سن بعید به نظر می‌رسد، ممکن است اختلالات دیگری از جمله اختلالات طیف اوتیسم را شامل بشوند.

شناخت اولیه اختلال، وظیفه والدین و اقدامات بعدی با توجه به نوعِ آن باید در بستری امن و معتبر در حضور روانشناس، روان پزشک یا مشاور کودک صورت بگیرد.

درمان اختلالات یادگیری در کودک

درمان اختلالات یادگیری در کودک

توسط متخصص روانشناسی
  •  
با گارانتی

اساتید و پزشکان جراح و متخصص زیبایی

 آموزشگاه فنی و حرفه ای خیام 

با سالها تجربه آکادمیک و عملیاتی در زمینه جوان سازی پوست و لاغری توسط دستگاههای فوق پیشرفته مولتی و لیزر , در کلیه زمینه های مشروحه زیر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشند.

لطفا جهت مشاوره یا رزرو وقت درمان با شماره های زیر در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.

02186174674 – 02188231660 – 02188231798 – 09912088356  – 09912088357